Choď na obsah Choď na menu
 


Kabát je česká rocková kapela, ktorá bola založená v roku 1984.Pôvodne trashmetalová skupina Kabát vznikla v Teplicích v roku 1984. Zakladajúcími členmi boli Milan Špalek a Tomáš KruliObrázok ch . Neskôr sa ku skupine pridali Radek Hurčík a Josef Vojtek. Ako posledný túto zostavu doplnil Ota Váňa. V tejto zostave kapela funguje od roku 1990 do dnes.

Zo začiatku skupina fungovala len v Teplicích a okolí, ako lokálna rocková kapela. Zlomovým bodom pre ďalší vývoj bol rok 1991, keď vyšiel ich prvý radový štúdiový album s názvom „Má jí motorovou“ a v roku 1993 album z vystúpení s názvom „Živě“.

Na základe kladného ohlasu, podpísala skupina exkluzívnu zmluvu s vydavateľstvom Monitor/EMI ČR. Prvou rádovou doskou u tohoto vydavateľstva bola doska „Děvky ty to znaj“ a následne „Colorado, Země plná trpaslíků, Čert na koze jel, Mega Hu, Go Satane Go, Suma Sumárum (best of) a Dole v Dole. Najúspešnejším nosičom do „bestofky“ bolo „Colorado“, ktorého sa predalo bez mála 100 000 kusov. V roku 2002 oslávila skupina Kabát 10 rokov od vydania prvého albumu. K tejto príležitosti vydala výberové dvojalbum Suma Sumárum, ktoré vyšlo v novembri 2001, a už po mesiaci predaja bolo platinové. K dnešnému dňu sa predalo v Čechách a na Slovensku neuveriteľných 128 000 ks nosičov. V rebríčku predaja hudobných nosičov (vyhlasuje IFPI ČR), bol album po dobu 100 týždňov v prvnej desiatke predaja, a väčšinu času to bol najpredávanejší titul v ČR.

Vrcholom osláv výročia bolo koncertné turné „Suma Sumárum 2002“ (12 koncertov) ktoré navštívilo viac ako 60 000 návštevníkov.

Dňa 7. októbra, 2003 vyrazila skupina Kabát na dlho očakávané „Tour 2003“, ktoré bolo predzvesťou vychádzajúceho albumu „DOLE V DOLE“. Po troch veľmi úspešných koncertoch na Slovensku prekročilo turné 12. októbra hranice Českej Republiky, kde pokračovalo 14.októbra v Olomouci. V tento deň zároveň vyšiel album Dole v Dole, ktorý sa už po troch dňoch predaja stal trojnásobne platinovým, čo je unikát.

Toto turné sa stalo najúspešnejším turné v novodobých dejinách samostatnej Českej Republiky. Koncerty, ktoré boli hrané na zimných štadiónoch bolo vo všetkých mestách dopredu beznádejne vypredané. Podobným výsledkom sa môže v Prahe pochváliť napr. Robbie Williams, ktorý ako jediný interpret dokázal v roku 2003 tiež dopredu vypredať pražskú T-Mobile Arénu.

Albumy 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

hele hele ! :)

(peťťaaa, 2. 10. 2013 17:15)

všetko s wikipedie ? :O :D :D :D :D