Choď na obsah Choď na menu
 


Epica je holandská hudobná skupina hrajúca symfonický metal. Vo svojej tvorbe sa opiera najmä o speváčku, mezzosopranistku Simone Simons dopĺňanú death metalovými vokálmi (v symfonickom a gotickom metale relatívne často využívanými). Dôraz kladie aj na operné prvky a vyznačuje sa občasným používaním latinčiny vo svojich textoch. Skupina bola založená Markom Jansenom po jeho odchode z After Forever a jej meno pochádza z rovnomenného názvu albumu skupiny Kamelot.

Po svojom odchode z After Forever (kvôli „rozdielnym názorom na ďalšiu tvorbu skupiny“) koncom roku 2002 sa gitarista Mark Jansen rozhodol začať nový hudobný projekt. Jeho snaha vyústila do založenia skupiny pomenovanej „Sahara Dust“.

Pôvodne sa počítalo s Helenou Michaelsen zo skupiny Trail of Tears ako s hlavnou speváčkou, no tá na čele skupiny vydržala len krátko. Čoskoro ju nahradila Simone Simons, v tom čase priateľka Marka Jansena. V tomto období skupinu tvorili gitarista Ad Sluijter, bubeník Jeroen Simons, basgitarista Yves Huts a Coen Janssen, ktorý mal na starosti klávesy. Meno skupiny bolo zmenené na dnešnú Epicu, a to podľa rovnomenného albumu skupiny Kamelot.

Epica za pomoci zostaveného zboru a orchestra napokon nahrala debutový album nazvaný The Phantom Agony (ktorého producentom bol Sascha Paeth známy pre spoluprácu s kapelami ako Kamelot alebo Rhapsody of Fire). Album bol vydaný koncom roka 2003.Obrázok

Nasledoval Consign to Oblivion, druhý album vydaný v apríli 2005, ktorý bol inšpirovaný kultúrou starých Mayov. V tomto období taktiež Epica sprevádzala Kamelot na ich turné k albumu The Black Halo. Spevák Kamelotu, Roy Khan, naopak prispel svojimi vokálmi k piesni „Trois Vierges“, ktorá je taktiež súčasťou Consign to Oblivion.

The Score – An Epic Journey je považovaný za tretí album skupiny. Toto stanovisko je ale diskutabilné, keďže bol vydaný v prvom rade ako soundtrack k holandskému filmu „Joyride“. Podľa Marka Jansena, gitaristu, je ale The Score „typickou Epicou, len bez spevu, bez gitár, bez basov a bicích“.

Epica absolvovala svoje prvé severoamerické turné v rokoch 2005 a 2006, opäť s Kamelotom. Po skončení koncertov bubeník Jeroen Simons oznámil svoj odchod zo skupiny a Epica bola nútená hľadať náhradu. Tá prišla v podobe Ariëna van Weesenbeeka, bubeníka, ktorý bol hosťujúcim hudobníkom na ich pripravovanom albume The Divine Conspiracy. Pri nahrávaní tohto albumu sa však ešte nepredpokladalo, že sa stane Weesenbeek plnohodnotným členom skupiny, čo skupina oznámila v decembri 2007.

Dosiaľ posledný album Epicy nesie názov The Divine Conspiracy. Bol vydaný 7. septembra 2007 známym vydavateľstvom metalovej hudby, Nuclear Blast Records.

Zostava 

  • Simone Simons - spev
  • Mark Jansen - gitara, spev
  • Ad Sluijter - gitara
  • Yves Huts - basová gitara
  • Coen Janssen - syntetizátor
  • Ariën van Weesenbeek - bicie
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.